Hydrofornia Radysy

Produkcja wody

Studnia głębinowa – pompowanie I stopnia

Ujęcie Radysy składa się z jednej studni głębinowej zlokalizowanej w na terenie budynku Hydroforni. Studnia ujmuję wodę z pokładów czwartorzędowych. Woda ze studni (pracuje jedna) jest tłoczona na hydrofornie przy pomocy podwodnego agregatu pompowego umieszczonego w studni.

Studnia nr 1 zlokalizowana na działce o nr. 8/6 w obrębie Szkody o charakterystyce:

  • głębokość: 60,0 m;
  • wydajność eksploatacyjna: Q = 14,0 m3/h przy depresji S = 12,0 m;

Budynek Hydroforni

Ze względu na to że wyniki badań fizyko-chemicznych wody surowej pobieranej ze studni nie wykazują przekroczenia dopuszczalnych stężeń żelaza i manganu – nie zachodzi potrzeba uzdatniania wody w zakresie usuwania zanieczyszczeń. Woda odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 (Dz. U. 2017 poz. 2294). Jest to jedyne takie ujęcie wody w gminie Biała Piska. W związku z tym w budynku nie znajdują się urządzenia uzdatniające. Woda z podkładów czwartorzędowych przesyłana jest bezpośrednio do odbiorców za pośrednictwem stacji hydroforowej. W budynku znajdują się tylko zbiorniki hydroforowe i rurociągi technologiczne.

Zasilenie sieci – zbiornik hydroforowy z wykorzystaniem pomp głębinowych

Utrzymywanie właściwego ciśnienia w sieci wodociągowej odbywa się przy pomocy dwóch hydroforów o średnicy DN = 1500 mm i długości Hc = 3340 mm każdy. Zbiorniki wyposażone są w kompletną armaturę. Hydrofory pracują w zakresie ciśnień 3,2 do 4,2 bara. Pracą etapu podawania wody na sieć przez agregaty pompowe zainstalowane w studniach, steruje ciśnieniowy wyłącznik automatyczny i uzależnione to jest od ciśnienia wody w sieci. Przy maksymalnym ciśnieniu następuje wyłączenie pompy w studni. Przy spadku do poziomu ciśnienia minimalnego wody następuje ponowne włączenie pompy. Sygnalizacja pracy pompy względnie jej awarie odbywa się za pomocą lampek na szafie pomiarowo-sterowniczej. Ciśnienie utrzymywane jest za pośrednictwem poduszki powietrznej i sprężarki.

Dezynfekcja

Bezpośrednio na wyjściu z SUW woda poddawana jest dezynfekcji za pomocą lampy z wykorzystaniem promieni UV.

Średniodobowa produkcja wody na stacji wynosi obecnie ok. 30 m3/dobę. Obecnie ujęcie produkuje rocznie ok. 11 000 m3 wody.

Adres:
Stacja Uzdatniania Wody Radysy
12-230 Biała Piska