Historia
Historia zorganizowanego poboru i dystrybucji wody na terenie naszej gminy sięga początku XX wieku. W 1928 roku zbudowana została Wieża ciśnień w Białej Piskiej znajdująca się przy ulicy Ogrodowej. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 34 metrów. W latach 1928-2010 pełniła funkcję wieży ciśnień, dostarczając wodę do miasta. Podstawowym zadaniem Wieży Ciśnień, jak każdej budowli tego typu, było zapewnienie dostaw wody do budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych. W tym celu zamontowano w niej zbiornik wodny, który służył do gromadzenia wody w okresie minimalnego poboru, żeby następnie pomagać uzupełniać braki w sieci w godzinach szczytu zapotrzebowania na wodę. Mówiąc krótko, zadaniem wieży było umożliwienie utrzymania właściwego ciśnienia wody w sieci wodociągowej przez całą dobę. Funkcję tę Wieża Ciśnień pełniła niemal przez ponad 80 lat do 2010 r., kiedy to ostatecznie wyłączono ją z eksploatacji. W 2019 roku rozpoczął się jej remont. Prace związane z modernizacją podzielono na trzy etapy: pierwszy – prace budowlane, ziemne, betonowe, zbrojeniowe, ślusarskie, drugi – roboty konserwacyjno-zabytkowe, a trzeci – prace elektryczne i sanitarne. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytkowe schody, znajdujące się wewnątrz, zachowano i odnowiono, zaś na szczycie pojawił się zadaszony i wydzielony ścianami z poliwęglanu taras widokowy. Wieża obecnie pełni funkcję turystyczną i można ją zwiedzać
Gmina Biała Piska jeszcze kilkadziesiąt lat temu była w niewielkim stopniu zwodociągowana. Tylko niektóre instytucje i zespoły mieszkaniowe, zlokalizowane na terenie miasta, posiadały własne ujęcia wody. Tereny wiejskie często pozbawione były sieci wodociągowej. Wodociągi występowały tylko sporadycznie, w ograniczonym zasięgu w miejscowościach, w których znajdowały się siedziby PGR-ów. Zdecydowana większość niezwodociągowanych indywidualnych gospodarstw rolnych posiadała własne ujęcia wody w postaci studni kopanych, czasami wyposażonych w mechanizmy do poboru wody – urządzenia hydroforowe. Urządzenia takie posiadały zazwyczaj szkoły, przedszkola i warsztaty rzemieślnicze. Mieszkańcy domów gminnych, a także budynków PGR-owskich, SKR-owskich i KSP-owskich korzystali najczęściej ze studni publicznych.
Na przestrzeni lat infrastruktura ulegała ciągłej rozbudowie, obejmując swoją siecią coraz to nowe rejony miasta i gminy. Wraz z rozwojem systemu sukcesywnie powstawały: zakłady uzdatniania wody, przepompownie, hydrofornie, zbiorniki wody pitnej.
Truizmem jest stwierdzenie, iż przetrwanie każdej istoty ludzkiej, a tym bardziej zbiorowości ludzkich, tak jak od niewielu innych czynników przyrodniczych zależne jest od możliwości zaopatrzenia w wodę i to wodę nadającą się do picia, o całej gamie innych potrzeb nie wspominając. Stąd domostwa i osady ludzkie powstawały zawsze, powstają i powstawać będą tam, gdzie te elementarne potrzeby mogą być stosunkowo łatwo zaspokojone, to jest nad brzegami rzek, jezior i w pobliżu źródeł wody. Czym większa zbiorowość tym lepszej i sprawniejszej organizacji wymaga owo wspólne zaspakajanie potrzeb.
Powstanie Spółki
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Białej Piskiej Spółka z o.o. rozpoczął swoją działalność z dniem 1 lipca 1995 roku. Wiązała się to z tym że Gmina Biała Piska dokonała podziału Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Spółka została zawiązana aktem notarialnym z dnia 5 czerwca 1995 roku. Założycielem Spółki jest Miasto i Gmina Biała Piska posiadające 100% udziałów. Podstawowym przedmiotem działania spółki jest produkcja i dostawa wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków a także eksploatacja, konserwacja i modernizacja urządzeń oraz sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Gminy Biała Piska. Siedziba Spółki niezmiennie znajduje się w Białej Piskiej przy ulicy Ogrodowej 1 w budynku przy wieży ciśnień