SUW Drygały
Produkcja wody
Studnie głębinowe – pompowanie I stopnia
Ujęcie Drygały składa się z trzech studni głębinowych zlokalizowanych w na terenie Stacji Uzdatniania. Studnie ujmują wodę z pokładów czwartorzędowych. Woda ze studni (pracuje jedna) jest tłoczona na stację przy pomocy podwodnego agregatu pompowego umieszczonego w studni.
Studnia nr 2 zlokalizowana na działce o nr. 166/56 w obrębie Drygały o charakterystyce:
- głębokość: 46,5 m;
- wydajność eksploatacyjna: Q = 70 m3/h przy depresji S = 13,0 m;
Studnia nr 3 zlokalizowana na działce o nr. 166/56 w obrębie Drygały o charakterystyce:
- głębokość 27,0 m;
- zasoby eksploatacyjne to Q = 25 m3/h przy depresji S = 8,5 m;
Studnia nr 4A zlokalizowana na działce o nr. 166/56w obrębie Drygały o charakterystyce:
- głębokość 38,0 m;
- zasoby eksploatacyjne to Q = 37 m3/h przy depresji S = 7,8 m;
Budynek SUW – napowietrzanie i filtracja
Technologia uzdatniania wody opiera się na napowietrzaniu wody w aeratorze (ciśnieniowy zbiornik – mieszacz wodno-powietrzny), w wyniku czego następuje utlenianie związków (głównie żelaza i manganu), a następnie na filtracji wody w czterech filtrach ciśnieniowych zamkniętych.
Zastosowany układ filtrów ciśnieniowych zapewnia I-stopniową filtrację na złożu piaskowym i kwarcowym na których następuje zatrzymanie kłaczków tlenków żelaza. Praca całego układu jest w połowie zautomatyzowana. Pracą agregatów pompowych steruję sterownik z wyłącznikiem automatycznym. Zasuwy przy filtrach sterowane są ręcznie w zależności od pracy uzdatniania czy płukania. System regeneracji filtrów oparty jest na płukaniu wodno-powietrznym wykonywanym ręcznie przez obsługę.
Zasilenie sieci – zbiornik hydroforowy z wykorzystaniem pomp głębinowych
Po uzdatnieniu woda podawana jest na sieć. Utrzymywanie właściwego ciśnienia w sieci wodociągowej odbywa się przy pomocy jednego hydroforu produkcji PRODWODROL Sulechów o średnicy DN = 1800 mm i długości Hc=4000 mm. Zbiornik wyposażony jest w kompletną armaturę. Hydrofor pracuje w zakresie ciśnień 3,2 do 4,2 bara. Pracą etapu podawania wody na sieć przez agregaty pompowe zainstalowane w studniach, steruje ciśnieniowy wyłącznik automatyczny i uzależnione to jest od ciśnienia wody w sieci. Przy maksymalnym ciśnieniu następuje wyłączenie pompy w studni. Przy spadku do poziomu ciśnienia minimalnego wody następuje ponowne włączenie pompy. Sygnalizacja pracy pompy względnie jej awarie odbywa się za pomocą lampek na szafie pomiarowo-sterowniczej. Ciśnienie utrzymywane jest za pośrednictwem poduszki powietrznej i sprężarki.
Średniodobowa produkcja wody na stacji wynosi obecnie ok. 215 m3/dobę i cały czas rośnie. Obecnie ujęcie produkuje rocznie ok. 80 000 m3 wody.
Adres:
Stacja Uzdatniania Wody Drygały
ul. Grunwaldzka
12-230 Biała Piska